9. Sınıf Tarih Dersi Biryay Yayınları Sayfa 143 Cevapları

11. Etkinlik: ENDÜLÜS MEDENİYETİ

Endülüs Emevilerine kadar İstanbul hariç hiçbir şehrin 300.000’den fazla nüfusu, hiçbir belediyenin bir tane olsun hastanesi, hiçbir yerin zikre değer bir kütüphanesi veya umumi bir hamamı asla mevcut değildi. Aynı tarihlerde şehirlerin caddeleri kaldırımsız, süprüntü ve pislik için de, son derece sağlıksız bir durumdaydı. 28 Mart 1819 tarihinde bile “Kölnisc he Zeitung” gazetesi ilahî nizam ve karanlığı insanın
bozamayacağını ileri sürerken 950 yılında kaldırımları sanatkârene bir şekilde döşenmiş, 80.000 dükkânlı “Kurtuba”nın caddeleri öküz arabalarıyla muntazam bir şekilde temizleniyor, evlerin duvarlarına asılan lambalarla aydınlanıyordu. İlk defa 200 yıl sonra 1150 yılında Avrupa’nın birinci şehri Paris, cadde kaldırımı tekniğinde İslam örneğine küçük çapta uydu. Endülüs yıkıldıktan 200 sene sonra bile Paris’te ayağını kaldırıma basan, bir diz çamura batıyordu… Lağım kanalları bile şehir içerisinde hemen göze çarpıyordu.

1. Kurtuba’da görülen gelişmeleri Avrupa şehirleri ile karşılaştırdığınızda neler söylersiniz?

İslam medeniyeti ve Kurtuba, Avrupa’da yüzlerce yıl öndedir.

2. Endülüs Medeniyetinde sosyal devlet anlayışına uygun yerleri metinden bularak söyleyiniz.

Hastane, kütüphane, hamam, sokak kaldırımları, şehrin temizletilmesi, gece aydınlatması ve kanalizasyon sisteminin yapılması sosyal devlet anlayışının göstergeleridir.


] }

Tavsiye Konular

Emeviler Döneminin Özellikleri

Emeviler Döneminin Özellikleri

Emeviler döneminin özelliklerini maddeler halide özetlediğimiz yazımızda halifeliğin saltanata dönüşmesi, soy dayanışması dış iç politikaları hakkında bilgi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir