I. Mesut Dönemi (1116-1155) Özet

1. I. Kılıç Arslan’ın ölümü sonrasında Anadolu Selçuklu Devleti’nde taht kavgaları başlamış ve devlet zayıflamıştır. Bu durumdan yararlanmak isteyen Bizans’ın saldırısıyla Türkler; kıyı bölgelerinden iç bölgelere çekilmek zorunda kalmıştır.

I. Mesut Dönemi (1116-1155) Özet

2. Anadolu Selçuklu Devleti’nde taht kavgalarının yaşandığı dönemde Danişmendli Emir Gazi’nin desteğini alan I. Mesut yapılan mücadeleyi kazanarak devletin başına geçmiş ve Danişmendliler’in desteğiyle devletin başına geçtiği için bu devlete bağlı kalmıştır.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin Danişmendlilere bağlı kalması Anadolu’da siyası üstünlüğün Danişmendlilere geçmesine neden olmuştur.

OKUMA TAVSİYESİ: Danişmentliler Kısa Özet

3. Danişmendlilerle yaptığı ittifak sonrasında Bizans’a yaptığı akınlarla gücünü tekrar toplayan I. Mesut Danişmendilerde yaşanan taht kavgalarından yararlanarak sonraki süreçte bu beyliğin himayesinden kurtulmuştur.

4. Devletin gücünü tekrar toparlayan I. Mesut önce Ankara, Çankırı, Kastamonu, Malatya ve Antep’i topraklarına katmış daha sonra II. Haçlı Seferi’ne karşı başarıyla karşı koyarak Haçıların Anadolu’dan geçmesini önlemiştir.

Hristiyanların Anadoludan geçmelerinin önlenmesiyle Anadolu Selçuklu Devleti’nin İslam dünyasında önemi artmıştır. Ayrıca Anadolu’nun güvenli bir yurt olmasını sağlamıştır.

OKUMA TAVSİYESİ: II. Haçlı Seferi Kısa Bilgi

5. I. Mesut Anadolu Selçuklu Devletinde ilk kez imar ve bayındırlık faaliyetlerini başlatmış ayrıca Anadolu Selçuklu Devleti’nde ilk kez kendi adına para (bakır) bastırmıştır.

I. Mesut kendi adına para bastırmasıyla Anadolu Selçuklu Devleti siyası ve ekonomik anlamda tam bağımsız olmuştur.

OKUMA TAVSİYESİ: I. Mesud Dönemi Kısaca


] }

Tavsiye Konular

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlılar Karşısında Türkler

Haçlı Seferleri İslam dünyasını hedef almıştır.Anadolu’da mücadeleye girişen ilk devlet, Türkiye Selçukluları olmuştur İçindekiler Haçlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir