Küba Buhranı (Füze Krizi) Konu Anlatımı

ÇTDT dersi 4. ünitesi olan Yumuşama Dönemi ve Sonrası’nın alt başlığı olan YUMUŞAMA DÖNEMİ ÇATIŞMALARI dahilinde ki Küba Buhranı Konu Anlatımını aşağıdan okuyabilirsiniz.

KÜBA BUHRANI

Küba Füze Krizinin Sebepleri:

Krizin gerçek nedeni Amerikan Hükümeti’nin Fidel Kastro idaresini devirmek istemesidir. Bu çerçevede ABD Latin Amerika ülkeleri ile birlikte Kastro idaresini yıkmayı, üstelik Küba’yı ele geçirmeyi planladıysa da başarısız oldu.
Diğer nedeni ise SSCB’nin bu vaziyetten kullanarak Küba’ya dayanak çıkmasıdır.

Üçüncü sebep ise Sovyetler’in Küba Buhranı’ndan istifade ederek Amerika Birleşik Devletleri’den kimi ödünler koparmak istemesi. ( Sözgelimi Türkiye’deki füzelerin kaldırılması.)

Küba Krizinin Gelişimi

1 Mayıs 1960’da meydana gelen U2 Krizi, Amerikan – Sovyet ilişkilerini hepten gerginleştirirken Küba ile SSCB’yi daha yakınlaştırdı ve Küba’da Sovyet füzeleri konuşlandırılmaya başladı.

Bu durum esasında Kruşçev aracılığıyla tasarılanmış bir soğuk harp oyunuydu. Amerika birazcık vakanın üzerine gittiğinde füzeler sökülecek ve Amerika Birleşik Devletleri’den tavizler koparılacaktı.

Küba’ya konuşlandırılan füzeleri ABD fotoğraflatınca bunalım şiddetlendi. Küba, Amerikan (NATO ve BM’ye danışmadan) harp gemileri aracılığıyla abluka altına alındı. (Füzelerin ateşleme parçalarının Küba’ya ulaşmaması amaçlı ) Amerika ve Sovyet başkanları Kennedy ve Khrushchev mektuplaşmaya başladı. Küba ve Türkiye’deki füzelerin sökülmesi ile buhran sonuçlandı.

Küba Krizinin Sonuçları

* Ekim Füzeleri bunalımı, soğuk savaşın zirve noktasına vardığı bir dönemde “detant” ve ” müzakere ” havası yaratmıştır. Nükleer savaşın eşiğine gelindiğini anlayan taraflar, bu bunalımdan daha sonra daha dikkatli olacaklardır. ( Mesela Amerika Türkiye’deki Jüpiter füzelerini tek taraflı bir hükümle sökmeye başlamıştır.)

* NATO mensupları , daha doğrusu NATO’nun Avrupa kanadı, bu şekilde kocaman bir bunalımda ( bizzat kendilerini de tehlikeye atan bir vaziyet olsa dahi) görüşlerinin alınmayacağını, Amerika Birleşik Devletleri’nin tek başına davranacağını anlamışlardır.

* Sovyetler’de Kruşçev serüvencilik suçlamasıyla iktidardan düşürüldü.

* Küba Füzeleri bunalımı, o dönem ki 2 kutuplu dünya düzeninde, blokları yaratan devler arasındaki ilişkileri de etkiledi. Doğu Bloku içerisinde Çin-SSCB anlaşmazlığı açığa çıktı. Pekin, Moskova’yı “devrimci davaya ihanetle” suçladı. Moskova Pekin’i serüvencilikle itham etti. Batı Bloku’nda Fransa 2 süper güç arasında balans kuracak bir “Batı Avrupa Koalisyonu” teşebbüsü başlattı ve Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilerini gevşetme istikametinde mühim adımlar atarak bizzat nükleer programını başlattı.

* Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Küba buhranından sora nükleer silahların dağılmasını engellemek amaçlı Moskova’da 5 Temmuz 1963’te “Nükleer Silah Denemelerinin Kısmi Yasaklanması Anlaşması”nı imzaladılar. (Bu protokol atmosferde, uzayda ve denizaltında nükleer tecrübeleri yasaklıyor fakat toprak altındaki nükleer denemelere müsade ediyordu.)

* Küba Füze Krizi, yerel bir çatışmada geleneksel (klasik) silahların ehemmiyetini artırmıştır.

* Rastgele bir bunalım esnasında Washington – Moskova direk bir haberleşme hattının oluşturulması şartları meydana çıkmıştır. İki başkent içinde hemen haberleşmeyi temin edecek telefon hattı (hotline) kurulmuştur.

* Türkiye 2 süper kuvvet içinde sıkıştığını farketmiş ve coğrafi konumu ile Amerika`yla olan yakınlığının neticeleri olabileceğini görmüştür.


Tavsiye Konular

yumuşama dönemi ve sonrası

Camp David Antlaşmaları Kısaca

Camp David Antlaşmaları Sina Antlaşması’ndan sonra, ABD Başkanı Nixon Orta Doğu ülkelerini ziyaret etti ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir