Cumhuriyetin İlanı Kısa Özet

Cumhuriyetin İlanı (29 Ekim 1923)

Kurtuluş Savaşı yıllarında, farklı yer ve vakitlerde alınan pek çok karar ile ileride açıkça saltanatın kaldırılıp yerine, milli egemenliğe dayalı bir Cumhuriyet rejiminin kurulacağı belirtilmişti.

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla başlayan Cumhuriyet uygulaması, 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla düzen değişikliğini acıkça ortaya koydu .

11 Ağustos 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmalarına başladı ve inkılapların gerçekleşmesi için fikir birliği içinde ki milletvekilleri bir araya gelmiş oldu .

13 Ekim 1923’te anayasaya konan ek bir madde ile Ankara genç devletin başkenti oldu. Böylelikle hükümet merkezinin İstanbul olacağı yolundaki tartışmalar sonlandırıldı. Cumhuriyetin ilanı için de bir hamle yapılmış oldu. Zira yeni başkentimiz, yepyeni idare biçimi mesajı veriyordu.

Cumhuriyetin İlanının nedenleri için tıklayınız.

29 Ekim 1923’te Türkiye Büyük Millet Meclisi, Cumhuriyet’i duyurdu .

Aynı zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aldığı bir hükümle Gazi Mustafa Kemal, yeni Ülkemiz Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.


] }

Tavsiye Konular

Türk İnkılabı-min

Meclis Hükümeti Sistemi Hakkında Bilgi

Meclis Hükümeti Sisteminin Özellikleri İçindekiler Meclis Hükümeti Sistemi Nedir? Kurulacak olan hükümetin bütün üyelerinin (bakanların) …

2 Yorumlar

  1. Konu için teşekkürler. Yararlı ve isteklerimi yeterince karşıladı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir