Cumhuriyetin İlanı Kısa Özet

Cumhuriyetin İlanı (29 Ekim 1923)

Kurtuluş Savaşı senelerinde, farklı yer ve vakitlerde alınan pekçok karar ile ileride açıkça saltanatın kaldırılıp mahaline, milli egemenliğe dayalı bir Cumhuriyet rejiminin kurulacağı belirtilmişti.

23 Nisan 1920’de TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’nin açılmasıyla başlayan Cumhuriyet uygulaması, 1 Kasım 1922’de saltanatın kaldırılmasıyla düzen değişikliğini açıkca meydana koydu .

11 Ağustos 1923’te 2. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ çalışmalarına başladı ve inkılapların gerçekleşmesi amaçlı, fikir birliği içinde ki milletvekilleri bir araya gelmiş oldu .

13 Ekim 1923’te anayasaya konan ek bir madde ile Ankara genç devletin başkenti oldu. Böylelikle hükümet merkezinin İstanbul olacağı yolundaki tartışmalara nihayet verildi. Cumhuriyetin duyurusu amaçlı de bir hamle atılmış oldu. Zira yepyeni başkentimiz, yepyeni idare biçimi iletisi veriyordu.

Cumhuriyetin İlanının nedenleri için tıklayınız.

29 Ekim 1923’te TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ, Cumhuriyet’i duyurdu .

Aynı zaman TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’nin aldığı bir hükümle Gazi Mustafa Kemal, yepyeni Ülkemiz Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

Cumhuriyetin ilanının önemi için tıklayınız.


Tavsiye Konular

Türk İnkılabı-min

Meclis Hükümeti Sistemi Hakkında Bilgi

Meclis Hükümeti Sistemi Meclis Hükümeti Sistemi Nedir? Kurulacak olan hükümetin bütün üyelerinin (bakanların) meclis içinden ...

2 Yorumlar

  1. Konu için teşekkürler. Yararlı ve isteklerimi yeterince karşıladı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir