Güç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu

9. sınıf tarih dersi Orta Çağ’da Dünya ünitesi Siyasi Yapıların Maddi Kaynakları konusu dahilinde bulunan Güç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu özet konu anlatımımıza hoşgeldiniz. Konu bütünlüğü açısından önce aşağıda linki verilen konuları okumanız faydalı olacaktır.

TAVSİYE LİNK: Coğrafi Yapı, Hayat ve Geçim Tarzı

TAVSİYE LİNK: Soy Dayanışması

TAVSİYE LİNK: Silahlı Güç

İçindekiler

Güç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu Özet

Konu anlatımının sonunda bu konuyla ilgili video konu anlatımımız var. Seyretmeyi unutma 🙂

Feodalite

Kutsal Roma Germen İmparatorluğu, çevresindeki kral ve beylere askeri hizmet karşılığında toprak vermeye başlayınca kont, lord, dük, baron gibi ünvanlar taşıyan soylular sınıfı ortaya çıktı.

Soylular, Avrupa’da merkezi otoritenin zayıfladığı, güvensizliğin arttığı, kent yaşamının ve ticaretin gerilediği dönemde ön plana çıktılar.

Kendilerine korunaklı şatolar yaparak, şövalyeleri ile bulundukları arazileri korudular. Kraldan aldıkları vergi toplama, asker toplama ve yargılama yetkisi ile güçlerini daha da arttırdılar. Böylece feodalitenin temelleri atıldı.

Güç Paylaşımı ve Yönetim OrganizasyonuGüç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu
Şato

Feodal düzende zenginlik kaynağı toprak idi. Toprak sahibi aynı zamanda siyasi güç sahibi idi. Feodal düzenin tepesinde yetkileri sınırlı kral bulunmaktaydı.

Feodalite de koruma altına girene vassal, korumayı kabul eden senyöre süzeren denirdi. Bağlılık yemini ile senyöre bağlanana vassal, süzerene vergi öder, süzerende vassalı korurdu.

İngiltere’de Kral Yurtsuz John, Magna Carta (1215) ile yetkilerinin bir kısmını derebeylerine devretmiş ve kralın yetkileri sınırlandırılmıştır.

Feodalite Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı? Feodalitenin Özellikleri, Feodalitenin Zayıflamasının Sebepleri

Kilise

Orta Çağ’ın güçlü kurumlarından biride kilise idi. Halk ile manevi bağ kurmak isteyen senyörler, kiliseye toprak bağışlıyorlardı. Kilise ve feodaller doğal müttefik idi.

İç Asya

İç Asya’da kurulan Türk devletlerinde mutlak hakim kağandı. Devlet meseleleri kurultayda görüşülse de son söz kağanındı.

Kağanlar keyfi ve töreye aykırı hareket edemezdi. Kağan huzur, adalet ve refahı sağlamak, orduya komuta etmekle görevliydi. Eşi “katun”da yönetimde söz sahibi idi.

OKUMA TAVSİYESİ: İlk Türk Devletlerin Kağan ve Kağanın Görevleri

Orta Çağ’da Devlet ve Toplum, Orta Çağ’ın Önemli Siyasi Yapıları (9. Sınıf Tarih, TYT, AYT)

] }

Tavsiye Konular

Miryokefalon-Savaşı'nın sebepleri, sonuçları ve önemi

Konar Göçerlerde Ordu

9. sınıf tarih dersi Orta Çağda Askeri Organizasyonlar konusu dahilinde bulunan Konar-göçerlerde Ordu özet konu …

2 Yorumlar

  1. Geleceğin Mimarı

    Hocam sitenizden çok aktif bir şekilde yararlanıyorum ama bu konu özetinde sasanileri atlamışsınız. Umarım en kısa zamanda düzeltebilirsiniz. Yeniden çok teşekkür ederim harika özetlerrr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir