Güç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu

9. sınıf tarih dersi Siyasi Yapıların Maddi Kaynakları konusu dahilinde bulunan Güç Paylaşımı ve Yönetim Organizasyonu özet konu anlatımımıza hoşgeldiniz. Konu bütünlüğü açısından önce aşağıda linki verilen konuları okumanız faydalı olacaktır.

Coğrafi Yapı, Hayat ve Geçim Tarzı

Soy Dayanışması

Siyasi Güç

Feodalite

Kutsal Roma Germen İmparatorluğu, çevresindeki kral ve beylere askeri hizmet karşılığında toprak vermeye başlayınca kont, lord, dük, baron gibi ünvanlar taşıyan soylular sınıfı ortaya çıktı.

Soylular, Avrupa’da merkezi otoritenin zayıfladığı, güvensizliğin arttığı, kent yaşamının ve ticaretin gerilediği dönemde ön plana çıktılar.

Kendilerine korunaklı şatolar yaparak, şövalyeleri ile bulundukları arazileri korudular. Kraldan aldıkları vergi toplama, asker toplama ve yargılama yetkisi ile güçlerini daha da arttırdılar. Böylece feodalitenin temelleri atıldı.

Şato

Feodal düzende zenginlik kaynağı toprak idi. Toprak sahibi aynı zamanda siyasi güç sahibi idi. Feodal düzenin tepesinde yetkileri sınırlı kral bulunmaktaydı.

Feodalite de koruma altına girene vassal, korumayı kabul eden senyöre süzeren denirdi. Bağlılık yemini ile senyöre bağlanana vassal, süzerene vergi öder, süzerende vassalı korurdu.

İngiltere’de Kral Yurtsuz John, Magna Carta (1215) ile yetkilerinin bir kısmını derebeylerine devretmiş ve kralın yetkileri sınırlandırılmıştır.

Kilise

Orta Çağ’ın güçlü kurumlarından biride kilise idi. Halk ile manevi bağ kurmak isteyen senyörler, kiliseye toprak bağışlıyorlardı. Kilise ve feodaller doğal müttefik idi.

İç Asya

İç Asya’da kurulan Türk devletlerinde mutlak hakim kağandı. Devlet meseleleri kurultayda görüşülse de son söz kağanındı.

Kağanlar keyfi ve töreye aykırı hareket edemezdi. Kağan huzur, adalet ve refahı sağlamak, orduya komuta etmekle görevliydi. Eşi “katun”da yönetimde söz sahibi idi.

OKUMA TAVSİYESİ: İlk Türk Devletlerin Kağan ve Kağanın Görevleri


Tavsiye Konular

Kervansaray Nedir? Kuruluş Amacı ve Özellikleri

Bu yazmızda ki konumuz Türk-İslam tarihinin en önemli hayır kurumlarından; Kervansaray Kervansaray İle İlgili Soru-Cevap ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir