Moskova Antlaşmasının Maddeleri ve Yorumları

1. İnönü Muharebesi sonrası ortaya çıkan en önem dış gelişmelerden biri olan Moskova Antlaşması ile ilgili hazırlamış olduğumuz Moskova Antlaşmasının Maddeleri ve Yorumları yazımızda maddeler kalın yazılmış hemen yanına yorumu eklenmiştir.

Moskova Antlaşmasının Maddeleri ve Yorumları

  1. Uluslar kendi geleceğine kendisi karar verecektir. –Taraflar birbirlerinin bağımsızlıklarına saygılı olacaklarını, iç işlerine karışmayacaklarını kabul etmişlerdir.
  2. Osmanlı Devleti ile Çarlık Rusya arasında yapılan antlaşmalar geçersiz sayılacaktır. –Böylece Sovyet Rusya kapitülasyonlarından vazgeçmiştir. Kapitülasyonlardan vazgeçen ilk ülkedir.
  3. Taraflardan birinin tanımadığı uluslararası bir antlaşmayı diğeri de tanımayacaktır. –Taraflar, uluslararası diplomaside ortak hareket etme kararı almıştır. TBMM’nin tanımadığı Sevr’i Sovyet Rusya’da tanımamış oluyordu.
  4. TBMM’nin Ermenistan ve Gürcistan’la yaptığı daha önceki antlaşmalar, Batum’un Gürcistan’a bırakılması koşuluyla Sovyet Rusya tarafından da onaylanacaktır. –TBMM, Misakı Milli’den ilk kez ödün (taviz) vermiştir.
  5. Boğazların geleceğini Karadeniz’e kıyısı olan devletler belirleyecektir. –Boğazlar komisyonuna tepkidir.
  6. Taraflar arasında karşılıklı yardımlaşmaya gidilecektir. –TBMM Kurtuluş Savaşı için gerekli malzemeleri elde etme yolunda büyük bir başarı sağlamıştır.

Moskova Antlaşmasının Maddeleri ve Yorumları konulu yazımızı okudunuz. Konu bütünlüğü açısında Moskova Antlaşmasının Maddeleri ve Önemi başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


] }

Tavsiye Konular

Kurtuluş Savaşında Cepheler

Londra Konferansı Hakkında Kısa Bilgi

Londra Konferansı Hakkında Kısa Bilgi konulu yazımız İnkılap Tarihi dersi Kurtuluş Savaşında Cepheler ünitesi alt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir